A múlt heti hóvihar az Egyesült Államokban váratlanul egy szentmisét is „odafújt” az egyik főúton rekedt több száz embernek. Az autópályán mondott miséről („Turnpike Mass”) számos amerikai portál és a közösségi média is hírt adott.

Patrick Behmmel, az Iowa állambeli Le Mars-i Mindenszentek-templom plébánosával, a helyi katolikus középiskola káplánjával több portál is interjút készített, melyekben arról a hihetetlen napról beszél, amit papi pályája egyik fénypontjának tart.

A washingtoni életvédő felvonulásról, a March for Life-ról tartott hazafelé több diákokkal teli busz, amikor először baleset miatt állt le a forgalom, majd mire továbbindult volna az autósor, a hóvihar teljesen megbénította a közlekedést.

A huszonkét órás várakozás közben a fiatalok ötletszerűen építettek hóból egy oltárt, ahol Patrick atya főcelebrálásával szentmisét mutattak be. A mise és az oltárépítés ötlete a Saint Paul-Minneapolisi Érsekség (ASPM) zarándokaitól származott; nagy szerepet játszott benne Bill Dill, a helyi ifjúsági referens. A fiatalok végigjárták a buszokat, hogy a misére invitálják a hó fogságában rekedt sorstársaikat.

Hét paptestvér koncelebrált a szertartáson; mint Patrick Behm egy interjúban elmondta, talán azért esett rá a főcelebránsi szerep, mert nála volt ott az úti miséző készlete. Rajta volt a kabátja az alba és a stóla alatt, de mire az áldoztatásra került a sor, már mozdítani sem bírta meggémberedett ujjait, ezért a többiekhez fordult segítségért.

„Sokféle emlék és benyomás maradt bennem a napról, például az, hogy Jézus belép a viharba, velünk van a viharban is – fogalmazott Patrick atya. – Jézus hozzánk jön életünk viharaiban, és belép, hogy velünk lehessen.”

Patrick atya elismeréssel szólt minden jelenlévőről, aki amellett döntött, hogy pozitívan reagál a nehéz helyzetre: „Az autópályán mindenki előtt nyitva állt, hogy döntsön: örömmel és pozitívan reagál, vagy dühösen és negatívan. Egyik hozzáállás sem gyorsította volna meg a helyzet megoldását, viszont az egyik verzió legalább elviselhetőbbé tette a várakozás idejét.”
Mindemellett Patrick Behm úgy látja, Isten ezt az alkalmat is megragadta, hogy megossza az örömhírt rengeteg emberrel, aki talán soha nem hallott róla. Mindenkinek jobb kedve lett a rögtönzött szentmisétől, és Krisztus világosságát hozta el a résztvevőknek egy rendkívül nehéz napon.

A közösségi média révén gyorsan terjedő hírekből az is kiderült, hogy az autópályán miséző zarándokok éppen a washingtoni felvonulásról (March for Life) tartottak hazafelé, így az életvédő demonstráció üzenete, mely szerint minden élet szent, még több emberhez eljutott.

A havas szentmisén javarészt Iowa, Nebraska, Minnesota, Missouri, Észak- és Dél-Dakota államból való zarándokcsoportok vettek részt, becslések szerint mintegy ötszázan. Az autópályás mise (Turnpike Mass) helyszínét a résztvevők maguk között „Nagy Szent János Pál hegyi kápolnának” keresztelték el.

Kathryn Jean Lopez, az Aleteia újságírója, aki szintén jelen volt, így foglalta össze az élményt: „A tiszta fehér háttér előtt egy új generáció tanúságtételét láthattuk.”

Január 22-én tartották Washingtonban az 1974 óta évente megrendezett életvédő felvonulást. Az amerikai katolikus egyház hagyománnyá vált kezdeményezése ez, annak évfordulója kapcsán, hogy a Legfelsőbb Bíróság 1973-ban a „Roe kontra Wade” perben hozott ítéletével legalizálta az abortuszt az Egyesült Államokban.

forrás

Hóból épített oltárnál mutattak be szentmisét a hóviharban autópályán rekedt híveknek az USA-ban bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva