Egyéb

A Boldogságos Szűz Mária bemutatása a templomban – november 21.

Presentatio Beatae Mariae Virginis

A zsidó szokásoknak megfelelően a csecsemő Máriát születése (szeptember 8) után hetven nappal szülei felvitték a jeruzsálemi templomba és ott bemutatták Istennek. Mária születésének feltételezett helyén I. Jusztinianosz császár 543-ban templomot építtetett. Az Egyház a mai napon ennek a Mária-templomnak a felszentelését ünnepli. Az apokrif Jakab ősevangéliumban maradt fenn az a hagyomány, mely szerint Máriát a szülei hároméves korában a jeruzsálemi templomban Istennek ajánlották.

A keleti egyházban már a kora középkorban megünnepelték ezt az eseményt, a nyugati egyházban XI. a XVI. században V. Sixtus pápa rendelte el megünneplését. Magyarországra a Bizáncban nevelkedett III. Béla királyunk hozta a Boldogságos Szűz Mária bemutatásának ünneplését, így itt már XII. századtól megünnepelték ezt a napot.

Hajnal Piroska

kiemelt kép (Giorgione)

Giotto

A Boldogságos Szűz Mária bemutatása a templomban – november 21. bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva