“Ne azt keressük, ami elválaszt, hanem ami összeköt! ” (XXIII. János pápa)
-Ars Sacra- Szakrális Művészetek hete a Szent István Bazilikában
szeptember 15. és 20. között
2013. Szeptember 15. vasárnap
15.00-óra. TEMPLOMTÉR
A négy nagy történelmi egyház közös zenei áhítata – koncert
Az immár hagyományos esemény mottója:
A sort minden alkalommal a zsidó zene képviselői nyitják, ószövetségi zsoltárok énekes-zongorakíséretes változatával, majd a katolikus, az evangélikus és a református kórusok műsora következik. A műsorok ismertetésekor felolvassuk egy-egy elhangzó zsoltár magyar szövegét is, hogy minden ünneplő felekezet egyformán magáénak érezhesse ezt a zenében is jelen lévő közös szálat, a többségükben ószövetségi zsoltárokat.
Zsidó zene: Székelyhidi Hajnal operaénekes
Katolikus zene: Praetorius kamarakórus, vezényel Kéringer László
Evangélikus zene: Lutheránia Ének- és Zenekar, vezényel Dr. Kamp Salamon
Református zene: Psalterium Hungaricum kórus, vezényel Arany János
2013. Szeptember 16. hétfő
10.00-óra.: Idegenvezetés a Bazilikában
Vezeti: Dósáné Imreh Zsuzsanna turisztikai referens
17.00-óra.: SZENT JOBB KÁPOLNA
A Szent István Bazilika megújult kincstára – előadás és tárlatvezetés
Tavaly nyitotta meg kapuit a Bazilika új kincstára a korábbinál háromszor nagyobb helyen. Páratlan értékek, különleges szakrális alkotások szerepelnek a reprezentatív bemutatóhelyen, mely Mindszenty József bíboros, hercegprímásnak is emléket állít.
A tárlatot bemutatja: Kovács Gergely a Kincstár kurátora.
2013. Szeptember 17. kedd
16.00-óra. Idegenvezetés
Vezeti: Dósáné Imreh Zsuzsanna turisztikai referens
17.00-óra. II. JÁNOS PÁL TEREM
“Értelem és érzelem a világításban” – szakmai előadás és tárlatvezetés
Immár harmadik alkalommal veszünk részt a Sz.M.H. rendezvényén. Különösen hálás feladat a világításról beszélni egy ilyen közegben, hiszen mind a keresztény hit, mind a szakrális építészet alap eleme a “Világosság”, ami egész lényünkre – értelmünkre és érzelmünkre egyaránt hatással van. Épp ezért, amikor a világítástervezés folyamatát nézzük, ebben egyszerre kell érvényesülnie a mérnöki szemléletnek és a művészi elképzelésnek. A számítógépes programok jó segédeszközök, de ezek közül egyik sem képes helyettesíteni a művészi víziót, ami – a hithez hasonlóan – képes meglátni azt, ami még nem látható. Előadásunkban ezt a jelenséget fogjuk körbe járni, saját és nemzetközi példák szemléltetésével.
Az előadás után az érdeklődők részére Bukta Norbert festőművész vezetésével tárlatvezetés lesz a Szent István Bazilika közelmúltban felújított, illetve felújítás előtt álló részeiben (II. János Pál Pápa terem, Kincstár, Örök Imádás Kápolna, Altemplom).
Előadók: Horváth Gábor és Halászy Tamás világítástechnikai szakmérnökök
2013. Szeptember 18. szerda
10.00-óra. Idegenvezetés
Vezeti: Dósáné Imreh Zsuzsanna turisztikai referens
19:00-óra. BAZILIKA TEPLOMTÉR.
A Szent István Bazilika éneklő kövei – koncerttel egybekötött előadás
Budapest székesegyházának évszázados köveit Kovács Gergely történész és Virágh András Gábor orgonaművész közös előadása szólaltatja meg, hogy megelevenedjen a Bazilika háztörténete, liturgikus élete és egyedülálló ikonográfiája. A “többszólamú” előadás megmozgat szívet-lelket, nyakat és fejet, talán még valódi köveket is…
Előadó: Kovács Gergely történész
Közreműködik: Virágh András Gábor orgonaművész
2013. Szeptember 19. csütörtök
16.00-óra. Idegenvezetés
Vezeti: Dósáné Imreh Zsuzsanna turisztikai referens
17.00-óra. MÁRIA TEREM
A budapesti Szent István- Bazilika harangjai és harangjármai
Millisits Máté művészettörténész, történeti muzeológus előadással egybekötött
könyvbemutatója
A harang a keresztény hitélet mindennapjait közel másfél évezrede meghatározó tárgy. A legfontosabb funkciója az istentiszteletre (misére) történő hívás. A hétköznapi életben a harang meghatározott időszak elmúltát vagy kezdetét jelzi, míg a félrevert harang veszély (tűzvész, vihar, árvíz) közeledtéről tájékoztat. A gyász hírének továbbadására a templomtornyokban elhelyezett harangokat használják, de temetőkben felállított építményeken is elhelyeznek a temetés szertartásához kapcsolódó harangokat. A harang ugyanakkor örömteli események hírének továbbadására is szolgál, így például hírt ad jubileumi emlékévek kezdetéről, vagy a pápaválasztás megtörténtéről. A harangok többféle funkcióját jól példázzák a budapesti Szent István-bazilika harangjai. A templom legrégibb harangját Walser Ferenc öntötte 1863-ban. Ez az egyetlen harang, ami átvészelte a XX. század két világháborújának pusztításait, mert mindkét világégés során
templom déli tornyában elhelyezett hatalmas méretű harangot hadicélokra elvitték. A nagy harangot a német nép adományaként 1990-ben a passaui Perner cég készítette el, amely Magyarország legnagyobb tömegű harangja lett. A bajor öntöde 1993-ban még négy harangot készített a templom számára.
Előadó: Millisits Máté művészettörténész, művelődéstörténész, új- és legújabbkori történeti muzeológus
2013. Szeptember 20. péntek
10.00-óra. Idegenvezetés
Vezeti:Dósáné Imreh Zsuzsanna turisztikai referens
16.00-óra. Pénzügyőr Zenekar koncertje a Szent István téren
19.00-óra. LOVAGTEREM
MŰ-TÖREDÉKEK
Török Péter tájépítész kiállításának megnyitója és tárlatvezetése.
” Lelkem lett a küzdés, szívem lett az álmom”
“Török Péter Prima Primissima, Europa Nostra és Ybl-díjas tájépítész 17 nagyszabású tervét mutatja be a tárlat 47 tabló segítségével. Nem csupán a művészeti értékkel bíró, gyönyörű grafikának beillő terveket ismerhetjük meg, de a megvalósult munkákról készült fotókon képet kaphatunk arról is, miként festenek a megálmodott művek a valóságban. A tablók mesélnek a művész legjelentősebb inspirációiról, azokról a képzőművészeti hagyományokról, amelyeket szívesen követ, és beavatnak nehéz küzdelmeibe is, amelyek során eléri – vagy épp nem – műve megvalósulását.”
Köszöntőt mond: Dr. Farkas Attila művészettörténész, érseki tanácsos
Megnyitja: Dr. Sisa József MTA BTK Művészettörténeti Intézet igazgatója
Tárlatvezetés: Török Péter tájépítész