Pályázat a fűtési rendszerek korszerűsítésére
A vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatás kondenzációs kazántechnológiát és megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerek beszerzésére és telepítésére fordítható. A támogatásra kizárólag természetes személyek, láncházak, sorházak, ikerházak, családi házak és legfeljebb négylakásos társasházak tulajdonosai nyújthatnak be pályázatot – amennyiben az érintett lakóépület 2006. december 31. előtt jogerős használatba vételi engedéllyel rendelkezik.
A támogatás vissza nem térítendő végleges juttatás, amely az elért energiamegtakarítás függvényében eltérő mértékű lehet:
- Fűtési rendszer korszerűsítése kondenzációs kazán beépítésével: 40 százalékos támogatási intenzitás: legalább 25 százalékos szintet elérő fűtés és meleg víz fajlagos energiaigény megtakarítással, azzal a kitétellel, hogy a lakásonként adható támogatás legfeljebb bruttó 850 000 forint lehet.
- Fűtéskorszerűsítés, megújuló energiát hasznosító hőtermelő berendezés kötelező alkalmazásával, amely kiegészülhet kondenzációs gázkazán telepítéssel: 40 százalékos támogatási intenzitás: legalább 40 százalékos szintet elérő fűtés és meleg víz fajlagos energiaigény megtakarításnál és kötelezően alkalmazandó megújuló energiát hasznosító hőtermelő berendezéssel, azzal a kitétellel, hogy a lakásonként adható támogatás legfeljebb bruttó 1,5 millió forint lehet.
A maximálisan figyelembe vehető költségnél nagyobb összegű beruházás esetén is legfeljebb a megadott összeghatárig igényelhető támogatás. Az igényelt állami támogatás lakásonkénti mértékénél minden esetben a pályázattal érintett lakóegységek száma vehető figyelembe. Ugyanakkor a berendezések beszerzésének és beüzemelésének költségén felül támogathatók a korszerűsítéshez kapcsolódó tervezési, tanúsítási és engedélyeztetési munkálatok költségei is.
A pályázatok a benyújtás sorrendjében kerülnek feldolgozásra és a befogadott pályázatok elbírálása folyamatosan történik. A pályázatok a forrás kimerüléséig részesülhetnek támogatásban, azon felül a benyújtott pályázatok elutasításra kerülnek. A benyújtott pályázatok elbírálása során az esetlegesen felszabaduló forrás erejéig a minisztérium kezelő szervezetének joga van rangsorolásra. benyújtott pályázatokkal kapcsolatos döntés meghozatalára előreláthatólag a pályázat befogadását követő 90 napon belül kerül sor.
A pályázatot kizárólag elektronikus úton, a pályázati portálon keresztül nyújthatja be a Kormányzati Portálon ügyfélkapuval rendelkező természetes személy, amennyiben a pályázatot benyújtó személy a megvalósítás helyszínéül szolgáló ingatlan – tulajdoni lapon szereplő – valamelyik tulajdonosa vagy a társasház közös képviselője, esetleg többlakásos ingatlan meghatalmazottja. Fontos kiemelni, hogy az ügyfélkapun kívül a pályázati portálra is be kell regisztrálni. A pályázati portálon történt regisztráció teszi lehetővé ugyanis a pályázati informatikai rendszerbe való belépést, és a regisztráció után megkezdhető a pályázati adatlapok kitöltése.
A minisztérium közlése szerint a támogatás célja elsődlegesen a klímavédelem. Az éghajlatváltozás növekvő kockázata miatt a környezetvédelmi beavatkozások egyik legalapvetőbb formája a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok emissziójának csökkentése. Az intézkedés a CO2 kibocsátás csökkentésén túl a kisméretű szálló por csökkentéséhez is hozzájárul. A 140 kW bemenő hőteljesítmény alatti tüzelőberendezések kibocsátás csökkentésének hatására a kis tüzelőberendezésekből származó szennyezés kibocsátás rövidtávon 41-45 százalékkal csökkenthető.
A hagyományos építésű házak elavult fűtés-, melegvíz- és ellátó rendszerei óriási energiaveszteséget – és ezáltal többlet széndioxid-kibocsátást – okoznak. Az energiatakarékosság fokozását és az üvegházhatású gáz kibocsátás csökkentését szolgáló épületenergetikai korszerűsítéseket célzó beruházások megvalósítása költséges, és emiatt gyakran kivitelezhetetlen magánszemélyek számára megfelelő állami támogatás nélkül.